SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Bagarmossen Kärrtorp Bollklubb
Utveckling - Glädje - Gemenskap

Krisplan

 

 

 

Checklista vid svårare olycka, sjukdoms- eller dödsfall.

 

Vid träning, tävling och läger och beroende på graden av olycka så skall ledare och övriga deltagare bistå och ingripa själva utifrån sin kunskap och utbildningsbakgrund

 

  • Ge personen första hjälpen Andning, Blödning Chock
  • Larma vid behov Ambulans, Polis, Brandkår via telenummer 112
  • Utse en person att ansvara för arbetsledningen på plats och utse lämpliga personer att hjälpa till.
  • Lämna inte den skadade ensam.
  • En person möter, informerar och visar utryckande enheter väg till skadeplatsen
  • Utse ansvarig som ser till att övriga i gruppen tas om hand, samt informerar dem om vad som hänt. Skicka inte hem deltagarna! Samla istället gruppen på en plats där ni får vara ifred och informera så uttömmande som möjligt om vad som har hänt.
  • Utse en person att följa med transporten till sjukhus.
  • Ta kontakt med någon ur föreningens krisgrupp (se personer nedan) och vid behov övriga samhällsfunktioner. Krisgruppen utser därefter informationsansvarig för information till medlemmar, hemsida, media.
  • Vid dödsfall är det polis eller sjukvården som ska kontakta närmast anhörig. Föreningen, via krisgruppen, kontaktar anhöriga när det är bekräftat att de har fått dödsbudet.

 

Telefonnummer Larm, Polis, ambulans, brandkår 112

Sjukvårdsrådgivningen 1177

Polis mindre brådskande 114 14

Via 112 kommer du också i kontakt med Kommunens POSOM grupp för Skarpnäck. Dess uppgift är att koordinera samarbetet för det psykosociala omhändertagandet.

 

Adress

Bagarmossen Kärrtorp BK

Kärrtorpsvägen 5D

121 55 Johanneshov

 

Hjärtstartare och Första Hjälpen finns i hos vaktmästarna Kärrtorps IP (samt Bagarmossen Folketshus) Enklare Första Hjälpen i caféet.

 

Fullständig krishanteringsplan pdf  

 

Insamling BKBK:s ungdomsfond
En insamling för Bagarmossen Kärrtorp BK
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
BKBK, 17/03 22:36 
BKBK, 17/03 22:28 
BKBK, 17/03 15:15